چهار شنبه, 29 اسفند,1397

رئیس روابط عمومی شرکت گاز استان زنجان: مردم دقّت بیشتری کنند/ نصب صحیح شیلنگ بخاری و دودکش ها در بالا بردن ایمنی بخاری ها تاثیر بسزایی دارد

رئیس روابط عمومی شرکت گاز استان زنجان: مردم دقّت بیشتری کنند/ نصب صحیح شیلنگ بخاری و دودکش ها در بالا بردن ایمنی بخاری ها تاثیر بسزایی دارد

رئیس روابط عمومی شرکت گاز استان زنجان:

مردم دقّت بیشتری کنند/ نصب صحیح شیلنگ بخاری و دودکش ها در بالا بردن ایمنی بخاری ها تاثیر بسزایی دارد

نادر رابطی تاکید کرد: وسایل گازسوز همانند سایر وسایل مشابه برای روشن شدن و سوختن مناسب؛ نیاز به هوا دارند و تنها راه ارتباطی آنها با فضای خارج از ساختمان؛ از طریق هواکش است.

رئیس روابط عمومی شرکت گاز استان زنجان با بیان اینکه گاز گرفتگی از جمله حوادثی است که معمولاً در اثر فقدان دودکش مناسب برای وسایل گازسوز به خصوص بخاری و آبگرمکن و عدم تهویه کافی در فضای اتاق روی می دهد، گفت: سوختن ناقص گاز و تجمّع گازهای مسموم کننده و یا حتی کمبود اکسیژن سبب مسمومیت افرادی که در چنین فضایی تنفس می کنند شده و ممکن است به مرگ آنها منتهی شود.

نادر رابطی در این باره اظهار داشت: با شروع شدن فصل سرما افراد برای گرم کردن محیط خانه خود از وسایل گرمایشی استفاده می کنند، بنابراین اگر یک مقدار بی احتیاطی صورت گیرد؛ عواقب جبران ناپذیری بدنبال خواهد داشت.

وی با تاکید بر اینکه رعایت نکات ایمنی بسیار ضروری است؛ به مهمترین نکات برای راه اندازی وسایل گرمایشی اشاره و تاکید کرد: نصب صحیح شیلنگ بخاری و دودکش ها در بالا بردن ایمنی بخاری ها تاثیر بسزایی دارد.

رئیس روابط عمومی شرکت گاز استان زنجان مهم‌ترین مسئله در مقابله با قاتل خاموش و پیشگیری از گاز گرفتگی را مسئله نصب صحیح اتصالات و جابه‌جایی هوا در داخل منزل عنوان کرد و گفت: گاز منواکسیدکربن از سوختن ناقص تولید شده و مهم‌ترین کانون نشست آن از دودکش‌های غیر اصولی وسایل گرمایشی است، بنابراین شهروندان باید هنگام نصب دودکش توجّه داشته باشند که انتهای دودکش باید حداقل90سانتیمتر تا یک متر از سطح بام و یک متر از دیوار جانبی بام فاصله داشته باشد و انتهای آن کلاهکی به شکل H  قرار داده شده باشد.

رابطی با اشاره به اینکه دودکش و اتصالات باید از جنس مقاوم و بدون هیچ‌ گونه منفذی بوده و در کل ساختمان برای هر واحد یک لوله سیمانی قرار داده شده باشد که به خروج آلاینده‌ها کمک و از ورود ذرّات معلق مانند برگ درختان، شاخه درختان و هر چیز دیگر جلوگیری کند، افزود: بدیهی است در این موارد مهم و حساس که مسئله خروج گاز منواکسید کربن و سایر آلاینده‌ها مطرح است لوله‌های آکاردئونی آلومینیومی به هیچ وجه توصیه نمی‌شود.

وی اضافه کرد: استفاده از یک دودکش برای چند وسیله گرمایشی کار بسیار اشتباهی است و شهروندان باید سرتاسر مسیر دودکش‌ها را به منظور اطمینان از هدایت مناسب آلاینده‌ها و گازهای سمی به بیرون کنترل و از سالم بودن اتصالات اطمینان حاصل کنند.

رئیس روابط عمومی شرکت گاز استان زنجان در ادامه با اشاره به اینکه حتماً دقّت کنیم لوله های دودکش، حتی زمانی هم که بخاری روی شمعک است باید گرما داشته باشد؛ افزود: چرا که سرد بودن لوله ها نشانه این است که گازهای سمّیِ وسیله گاز سوز شما به خارج از ساختمان نمی رود و در حال انتشار در خانه است؛ بنابراین  فوراً بخاری را خاموش و اشکال را برطرف کنید و تا زمانی که مشکل برطرف شود در یا پنجره محل سکونت خود را باز کنید تا وسایل گرمایشی تعمیر و آماده استفاده شود.

رابطی تأکید ‌کرد: از به کار بردن وسایل گرمایشی بدون نصب دودکش یا دارای نقص در سیستم دودکش باید جداً خودداری شود.

وی توجّه مشترکین محترم را به رنگ آبی شعله بخاری جلب کرد و تاکید داشت: در صورتی که رنگ شعله بخاری آبی نباشد ممکن است این امر ناشی از نرسیدن هوای کافی به بخاری بوده و سبب تولید گاز منواکسیدکربن شود.

رئیس روابط عمومی شرکت گاز استان زنجان همچنین با بیان اینکه مردم در نصب اتصالات سیستم‌های گرمایشی از به کار بردن زانویی‌های متعدد هم باید جداً خودداری کنند؛ یادآور شد: چون این کار ضریب اطمینان وسیله گرمایشی را کاهش داده و متقابلاً مراکز و منافذ نشت گاز را افزایش می‌دهد، باید از حداقل زانویی استفاده شود تا اختلالی در خروج آلاینده‌ها ایجاد نشود.

رابطی ابراز داشت: مشترکین محترم هنگام نصب وسایل گاز سوز به ‌ویژه بخاری گازی؛ حتما! از بست‌های فلزی مناسب و شیلنگ استاندارد، استفاده کرده و هر چند وقت یکبار شیلنگ های لاستیکی را مورد بازرسی قرار دهند و در صورت مشاهده نقص و فرسودگی سریعاً به تعویض آن اقدام کنند.

وی با اشاره به اینکه شهروندان از قرار دادن لوله‌ بخاری در آب باید جداً خودداری کنند؛ تصریح داشت: افرادی هم که انتهای لوله‌های بخاری را در ظروف آب قرار می‌دهند در اشتباه کامل هستند چرا که تصور می‌کنند گاز در آب جذب ‌شده و خطری نخواهد داشت؛ در صورتی که این کار کاملاً اشتباه بوده و متاسفانه تا کنون بسیاری از شهروندان با این اقدام غلط جان خود را از دست داده اند.

رابطی در پایان از مشترکین خواست توصیه‌های ایمنی در مورد وسایل گازسوز را که بارها و بارها به آن تاکید و سفارش شده است؛ جدی بگیرند چرا که اگر به راستی این توصیه‌ها به کارگرفته شود می توان از این نعمت الهی به خوبی استفاده کرده و البته شاهد کاهش و انشاا... به صفر رسیدن آمار مرگ و میر ناشی از گاز گرفتگی باشیم.


نظر شما چیست
آخرین اخبار
پیام تبریک مدیر عامل شرکت گاز استان زنجان به مناسبت فرارسیدن نوروز 98
مهندس موسی احمدلو در پیامی؛ فرارسیدن عید نوروز ۱۳۹۸ را به همه خدمتگذاران خدوم نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران بلاخص کارکنان تلاشگر و خدوم گاز زنجان و خانواده محترم ایشان تبریک گفت.
1397/12/27
تعیین تکلیف بیش از3 هزار فعالیت عمرانی بقاع متبرکه در استان زنجان
پس از پیروزی انقلاب اسلامی ، تشکیلات و اختیارات سازمان اوقاف مورد تجدید نظر قرار گرفت و در سال 1363 به تصویب مجلس شورای اسلامی رسید. بر اساس آن قانون سازمان اوقاف از نخست وزیری منتزع و با عنوان سازمان ...
1397/12/26
توسعه بهداشت و سلامت استان زنجان در ایستگاه چهلم
انقلاب اسلامی ایران در چهلمین گام خود به رشد و باالندگی بالایی در حوزه بهداشت و سلامت رسیده و استان زنجان نیز در این راستا به عنوان یکی از استان های موفق در شاخص های بهداشتی و درمانی کشورمحسوب می شود.
1397/12/26
بالندگی محیط زیست استان زنجان در چهلمین سال انقلاب اسلامی
در اسفند ماه سال ۱۳۵۰ سازمان شکاربانی و نظارت بر صید به"سازمان حفاظت محیط زیست" تغییر نام داد و تشکیلات وسیع‌تری پیدا نمود در این مدت استان زنجان با عنوان سرشکاربانی فعالیت می نمود که در سال ۱۳۵۲ به ا ...
1397/12/26
پوشش 59 درصدی بیمه سلامت در استان زنجان
در آبان ماه سال ۱۳۷۳ مجلس شورای اسلامی قانون بیمه‌ همگانی را تصویب کرد و متعاقب آن سازمان بیمه خدمات درمانی تشکیل و بنا برصراحت قانون و آئین نامه های هیئت دولت تشکیل و از اول مهرماه ۱۳۷۴ اجرای قانون ...
1397/12/25
تمدید گواهینامه سیستم های مدیریتی؛ با برنامه ریزی های موثر و بروز رسانی روش های اجرایی؛ در شرکت گاز زنجان
مدیر عامل شرکت گاز استان زنجان از تمدید گواهینامه سیستم های مدیریتی در این شرکت خبر داد. به گزارش روابط عمومی شرکت گاز استان زنجان؛ موسی احمدلو گفت: با ارتقای سطح کیفی و کمی خدمات و تحقق برنامه های اس ...
1397/12/22
بیش از 14 هزار مستمری بگیر تحت پوشش بهزیستی استان زنجان
سازمان بهزیستی کشور به موجب لایحه قانونی مورخ ۲۴/۴/۱۳۵۹ و در جهت تحقق مفاد اصول سوم، بیست‌ویکم و بیست‌ونهم قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران، از ادغام ۱۶ سازمان، نهاد، موسسه و انجمن تشکیل شد درتیرماهسال ...
1397/12/22
40 سال تلاش برای افزایش مهارت های فنی و حرفه ای در استان زنجان
بعد از پیروزی انقلاب اسلامی ایران توجه به تربیت نیروی انسانی ماهر مورد توجه بوده و در دهه های مختلف با توسعه تجهیزات و نعریف برنامه های مختلف تلاش شده افراد ماهر در رشته های مورد نیاز کشور تربیت شوند.
1397/12/21
s