چهار شنبه, 01 خرداد,1398

توصیه هایی مهم برای استفاده درست از وسایل گرمایشی مدیر عامل گاز زنجان بر ضرورت استفاده صحیح از وسایل گرمایشی استاندارد تاکید کرد؛

توصیه هایی مهم برای استفاده درست از وسایل گرمایشی مدیر عامل گاز زنجان بر ضرورت استفاده صحیح از وسایل گرمایشی استاندارد تاکید کرد؛

وی توصیه کرد: صرفه جویی منطقی در مصرف گاز، همچنین رعایت توصیه های ایمنی و استفاده از وسایل گازسوزِ استاندارد در اولویت شهروندان باشد.
مدیر عامل شرکت گاز استان زنجان با بیان این که در فصول سرد سال استفاده از وسایل گازسوز و مصرف گاز افزایش می یابد، افزود: اطمینان از سلامت کارکرد و استاندارد بودن دودکش بخاری؛ همچنین دقت در نصب اتصالات لوازم گازسوز؛ در پیشگیری از خطر نشت گاز بسیار موثر است.
مهندس احمدلو تصریح داشت: انتشار گاز سمی منواکسید کربن در فضای مسکونی و غیرمسکونی؛ مهم ترین عامل منجر به مرگ خاموش است که به دلیل استفاده نادرست از دودکشِ وسایل گازسوز یا نداشتن دودکش اتفاق می افتد.
وی با اشاره اینکه انتشار این گاز سمی علائم خاص و آشکاری ندارد و بیشتر حوادث و مرگ و میرها بر اثر استنشاق آن صورت می گیرد؛ اظهار داشت: چنانچه فردی به مدت طولانی گاز منوکسید کربن استنشاق کند، دچار کاهش سطح هوشیاری، اغماء و متاسفانه مرگ خواهد شد.
مدیر عامل شرکت گاز استان زنجان با بیان اینکه برای جلوگیری از گاز گرفتگی باید به استفاده مناسب از وسایل گازسوز، نصب استاندارد تاسیسات و بازبینی تجهیزات توجه ویژه‌ای داشته باشیم؛ ابراز داشت: مونوکسید کربن که به نام "قاتل خاموش" شهرت دارد، ترکیب یک گاز سمی است و حتی مقدار کمی از آن می‌تواند کشنده باشد.
مهندس احمدلو با اشاره به اینکه مسمومیت با مونوکسید کربن و تشخیص دادن پیامد‌های حاصل از گاز گرفتگی مشکل است و اغلب علائم آن با علائم بیماری سرماخوردگی یا التهاب روده و معده اشتباه گرفته می‌شود؛ افزود: گاز مونوکسید کربن رنگ، طعم و بو ندارد بنابراین ممکن است به صورت ناگهانی به شما آسیب برساند که هنگام وقوع حادثه باید خود را به هوای تازه برسانیم.
وی؛ توجه مردم را به شباهت علائم گازگرفتگی با سرماخوردگی جلب کرد و با بیان اینکه آبریزش بینی و چشم، خشکی تنفس و سرفه، تنگی نفس، احساس سردرد، سرگیجه، خواب آلودگی، سوزش چشم، تهوع و استفراغ از علائم مسمومیت با گاز منوکسید کربن است، تاکید کرد: حتماً با مشاهده این علائم نسبت به عدم وجود هوای کافی یا عملکرد صحیح وسایل گاز سوز و یا دودکش ها شک کرده و حتماً دوباره آنها را بررسی کنید.
مدیر عامل شرکت گاز استان زنجان بهترین وسیله دفاعی در برابر این گاز سمی را جلوگیری از پخش آن در محل زندگی و محیط پیرامون عنوان کرده و تصریح داشت: از این رو، رعایت چند نکته مهم برای حفظ ایمنی محل زندگی ضرورت دارد. 
در ادامه مهندس احمدلو توجه مردم را به دستگاه تهویه مناسب جلب و با تاکید بر اینکه هرگز با وسایل اشتعال زا در محیط‌های بسته نباید کار کرد؛ ابراز داشت: مشترکین محترم به هیچ وجه راه ورود جریان هوا به بخاری یا شومینه را مسدود نکرده و در صورت استفاده از بخاری برقی، حتماً از وجود فضای کافی برای تهویه هوا اطمینان حاصل کنند.
وی بازبینی و مراقبت از تجهیزات را از دیگر موارد مهم برای حفظ ایمنی محل زندگی دانست و گفت: اگر هر کدام از وسایل یا تجهیزات به درستی کار نمی‌کند؛ فوراً استفاده از آن ‌را متوقف کرده و برای تعمیر یا تعویض آن‌ها اقدام کنید.
احمدلو افزود: به کمک یک متخصص مجاز؛ شومینه، دودکش‌ها و حتی بخاری برقی را به صورت سالیانه بازدید و بررسی کنید و این اطمینان را حاصل کنید که هواکش‌ها و دودکش‌ها خالی از هر گونه دوده و رسوبات گچ مانند باشد.
مدیر عامل شرکت گاز استان زنجان سومین اقدام مورد تاکید را نصب تاسیسات به صورت استاندارد عنوان کرد و گفت: بخاری گازی را به دقت و با رعایت استاندارد‌های موجود نصب کنید چرا که نصب نادرست تجهیزات قابل اشتعال می‌تواند نتایج ناگواری به بار آورد.
مهندس احمدلو تاکید کرد: تمامی وسایل گازسوز موجود در خانه باید دودکش مجزا و مخصوص خود را داشته و تمام طول مسیر دودکش باید بررسی شده تا در صورت مشاهده نشتی از خطرات احتمالی پیشگیری به عمل آید.
وی همچنین با اشاره به اینکه لوله دودکش وسایل گازسوز زمانی که این وسایل روشن هستند، باید داغ باشد، تصریح داشت: با لمس دودکش از گرم بودن آن اطمینان حاصل کنیم و در صورت سرد بودن دودکش فوراً برای خاموش کردن وسیله اقدام شود و نصب صحیح دودکش مورد توجه باشد چرا که  احتمال خروج گاز کربن مونوکسید زیاد است.
مدیر عامل شرکت گاز استان زنجان در ادامه به توصیه های مهم و کاربردی دیگر پرداخت و گفت: دودکش بخاری گازی باید به صورت قائم از پشت بخاری و به صورت عمودی از اتاق شود، بر روی پشت باید حتما باید از لوله‌های H شکل استفاده کنید و این دودکش باید نسبت به سطح پشت بام حداقل 70 سانتی متر بالاتر نصب شده باشد، هیچ گاه لوله بخاری گازی را درون آب قرار دهید، هیچ گاه آب‌گرم‌کن دیواری یا بشگه‌ای را در حمام نصب نکنید، هیچ‌گاه اجاق گاز روشن را برای مدت طولانی بدون مصرف رها نکنید، رنگ شعله وسایل گازسوز باید آبی باشد، اگر رنگ شعله قرمز یا نارنجی شود، قطعا با کمبود اکسیژن و سوختن ناقص گاز مواجه هستید، هر یک از وسایل گازسوز باید شلنگ گاز مجزایی داشته باشد و در مسیر شلنگ انشعاباتی به سایر وسایل داده نشود.
مهندس احمدلو ابراز داشت: با افزایش توجه مردم به نکات ایمنی امیدواریم روز به روز شاهد حوادث کمتری باشیم.

نظر شما چیست
آخرین اخبار
خدمات رسانی به بیش از 334 هزار و 970 مشترک گاز طبیعی در استان زنجان
مدیر عامل شرکت گاز استان زنجان از جذب بیش از ۱۷ هزار و ۶۰۰ مشترک گاز طبیعی در استان زنجان طی سال ۹۷ خبر داد و اظهار داشت: با جذب این تعداد مشترک؛ مجموع مشترکین گاز در استان به ۳۳۴ هزار و ۹۷۴ مشترک افز ...
1398/02/21
پیام تبریک مدیر عامل شرکت گاز استان زنجان به مناسبت روز جهانی کار و کارگر: با وجود پیشرفت و توسعه تکنولوژی؛ هنوز جوامع بشری چرخش امور جاری و زندگی خود را از ساده ترین سطح تا پیچیده ترین آنها مرهون دستان پرتوان قشر محترم کارگر است
به گزارش روابط عمومی شرکت گاز استان زنجان؛ مهندس موسی احمدلو با صدور پیامی،‌ روز جهانی کار و کارگر را به همه همکاران تلاشگر صنعت گاز و کارکنان زحمتکش گاز زنجان، تبریک گفت.
1398/02/10
مدیر عامل شرکت گاز استان زنجان: بیش از 405 هزار خانوار زنجانی از نعمت گاز طبیعی بهره مند هستند
با اضافه شدن ۱۵ هزار و ۹۲۵ خانوار جدید به جمع مشترکین گاز طبیعی در سال گذشته؛ خانوار تحت پوشش گاز طبیعی در استان زنجان؛ به ۴۰۵ هزار و ۴۲۳ خانوار رسیده است.
1398/02/08
شهروندان صرفه‌جویی کنند؛ مصرف گاز زنجانی ها در آغازین روزهای اردیبهشت 98 از مرز 11 میلیون متر مکعب گذشت
مدیر عامل شرکت گاز استان زنجان گفت: میزان مصرف گاز طبیعی مشترکین شهری و روستایی در ۲۴ ساعت گذشته به علت افت دمای هوا به ۱۱ میلیون و ۳۵۳ هزار متر مکعب افزایش یافته است. شهروندان زنجانی مصرف گاز را مدیر ...
1398/02/04
نگاهی به جهت¬گیری¬های اصلی توسعه استان زنجان
بعد از پیروزی انقلاب اسلامی استان زنجان در بخش های مختلف توسعه یافت و برای هر بخش مسیر و راهبردهایی تعریف شد. امروز برای هر بخش یک جهت گیری برای رشد و حرکت توسعه ای مشخص شده که توسعه استان در حوزه های ...
1398/01/28
رئیس روابط عمومی شرکت گاز استان زنجان: به دلیل وزش باد شدید؛ احتمال تخریب دیوار و صدمه دیدن علمک گاز در روستاها و بافت قدیم شهر زنجان جود دارد
زنجانی ها در صورت بروز هرگونه حوادث احتمالی در روستاها به گازبان و در شهرها به پست امداد تلفن ۱۹۴ اطلاع دهند
1398/01/28
نگاهی به توسعه صنعت حمل و نقل استان زنجان
در حال حاضر حمل و نقل یکی از اجزای مهم اقتصاد ملی محسوب شده و به دلیل داشتن نقش زیربنایی، تأثیر فراوانی بر فرآیندرشد اقتصادی کشور دارد. این بخش دربرگیرنده فعالیتهایی است که به شکلی گسترده درتمامی زمین ...
1398/01/27
نقش استان زنجان در تقسیم‌کار منطقه‌ای و همکاری‌های بین استانی
وضعیت جغرافیایی استان زنجان یک موقعیت ممتاز برای توسعه است و اتصال مرکز به شمالغرب کشور و غرب، دسترسی مناسب بع شمال و غرب کشور و قرار گرفتن در مسیر ترانزیت از طریق ترکیه به اروپا شرایطی مهمی برای استا ...
1398/01/26
s