سه شنبه, 30 بهمن,1397

توصیه هایی مهم برای استفاده درست از وسایل گرمایشی مدیر عامل گاز زنجان بر ضرورت استفاده صحیح از وسایل گرمایشی استاندارد تاکید کرد؛

توصیه هایی مهم برای استفاده درست از وسایل گرمایشی مدیر عامل گاز زنجان بر ضرورت استفاده صحیح از وسایل گرمایشی استاندارد تاکید کرد؛

وی توصیه کرد: صرفه جویی منطقی در مصرف گاز، همچنین رعایت توصیه های ایمنی و استفاده از وسایل گازسوزِ استاندارد در اولویت شهروندان باشد.
مدیر عامل شرکت گاز استان زنجان با بیان این که در فصول سرد سال استفاده از وسایل گازسوز و مصرف گاز افزایش می یابد، افزود: اطمینان از سلامت کارکرد و استاندارد بودن دودکش بخاری؛ همچنین دقت در نصب اتصالات لوازم گازسوز؛ در پیشگیری از خطر نشت گاز بسیار موثر است.
مهندس احمدلو تصریح داشت: انتشار گاز سمی منواکسید کربن در فضای مسکونی و غیرمسکونی؛ مهم ترین عامل منجر به مرگ خاموش است که به دلیل استفاده نادرست از دودکشِ وسایل گازسوز یا نداشتن دودکش اتفاق می افتد.
وی با اشاره اینکه انتشار این گاز سمی علائم خاص و آشکاری ندارد و بیشتر حوادث و مرگ و میرها بر اثر استنشاق آن صورت می گیرد؛ اظهار داشت: چنانچه فردی به مدت طولانی گاز منوکسید کربن استنشاق کند، دچار کاهش سطح هوشیاری، اغماء و متاسفانه مرگ خواهد شد.
مدیر عامل شرکت گاز استان زنجان با بیان اینکه برای جلوگیری از گاز گرفتگی باید به استفاده مناسب از وسایل گازسوز، نصب استاندارد تاسیسات و بازبینی تجهیزات توجه ویژه‌ای داشته باشیم؛ ابراز داشت: مونوکسید کربن که به نام "قاتل خاموش" شهرت دارد، ترکیب یک گاز سمی است و حتی مقدار کمی از آن می‌تواند کشنده باشد.
مهندس احمدلو با اشاره به اینکه مسمومیت با مونوکسید کربن و تشخیص دادن پیامد‌های حاصل از گاز گرفتگی مشکل است و اغلب علائم آن با علائم بیماری سرماخوردگی یا التهاب روده و معده اشتباه گرفته می‌شود؛ افزود: گاز مونوکسید کربن رنگ، طعم و بو ندارد بنابراین ممکن است به صورت ناگهانی به شما آسیب برساند که هنگام وقوع حادثه باید خود را به هوای تازه برسانیم.
وی؛ توجه مردم را به شباهت علائم گازگرفتگی با سرماخوردگی جلب کرد و با بیان اینکه آبریزش بینی و چشم، خشکی تنفس و سرفه، تنگی نفس، احساس سردرد، سرگیجه، خواب آلودگی، سوزش چشم، تهوع و استفراغ از علائم مسمومیت با گاز منوکسید کربن است، تاکید کرد: حتماً با مشاهده این علائم نسبت به عدم وجود هوای کافی یا عملکرد صحیح وسایل گاز سوز و یا دودکش ها شک کرده و حتماً دوباره آنها را بررسی کنید.
مدیر عامل شرکت گاز استان زنجان بهترین وسیله دفاعی در برابر این گاز سمی را جلوگیری از پخش آن در محل زندگی و محیط پیرامون عنوان کرده و تصریح داشت: از این رو، رعایت چند نکته مهم برای حفظ ایمنی محل زندگی ضرورت دارد. 
در ادامه مهندس احمدلو توجه مردم را به دستگاه تهویه مناسب جلب و با تاکید بر اینکه هرگز با وسایل اشتعال زا در محیط‌های بسته نباید کار کرد؛ ابراز داشت: مشترکین محترم به هیچ وجه راه ورود جریان هوا به بخاری یا شومینه را مسدود نکرده و در صورت استفاده از بخاری برقی، حتماً از وجود فضای کافی برای تهویه هوا اطمینان حاصل کنند.
وی بازبینی و مراقبت از تجهیزات را از دیگر موارد مهم برای حفظ ایمنی محل زندگی دانست و گفت: اگر هر کدام از وسایل یا تجهیزات به درستی کار نمی‌کند؛ فوراً استفاده از آن ‌را متوقف کرده و برای تعمیر یا تعویض آن‌ها اقدام کنید.
احمدلو افزود: به کمک یک متخصص مجاز؛ شومینه، دودکش‌ها و حتی بخاری برقی را به صورت سالیانه بازدید و بررسی کنید و این اطمینان را حاصل کنید که هواکش‌ها و دودکش‌ها خالی از هر گونه دوده و رسوبات گچ مانند باشد.
مدیر عامل شرکت گاز استان زنجان سومین اقدام مورد تاکید را نصب تاسیسات به صورت استاندارد عنوان کرد و گفت: بخاری گازی را به دقت و با رعایت استاندارد‌های موجود نصب کنید چرا که نصب نادرست تجهیزات قابل اشتعال می‌تواند نتایج ناگواری به بار آورد.
مهندس احمدلو تاکید کرد: تمامی وسایل گازسوز موجود در خانه باید دودکش مجزا و مخصوص خود را داشته و تمام طول مسیر دودکش باید بررسی شده تا در صورت مشاهده نشتی از خطرات احتمالی پیشگیری به عمل آید.
وی همچنین با اشاره به اینکه لوله دودکش وسایل گازسوز زمانی که این وسایل روشن هستند، باید داغ باشد، تصریح داشت: با لمس دودکش از گرم بودن آن اطمینان حاصل کنیم و در صورت سرد بودن دودکش فوراً برای خاموش کردن وسیله اقدام شود و نصب صحیح دودکش مورد توجه باشد چرا که  احتمال خروج گاز کربن مونوکسید زیاد است.
مدیر عامل شرکت گاز استان زنجان در ادامه به توصیه های مهم و کاربردی دیگر پرداخت و گفت: دودکش بخاری گازی باید به صورت قائم از پشت بخاری و به صورت عمودی از اتاق شود، بر روی پشت باید حتما باید از لوله‌های H شکل استفاده کنید و این دودکش باید نسبت به سطح پشت بام حداقل 70 سانتی متر بالاتر نصب شده باشد، هیچ گاه لوله بخاری گازی را درون آب قرار دهید، هیچ گاه آب‌گرم‌کن دیواری یا بشگه‌ای را در حمام نصب نکنید، هیچ‌گاه اجاق گاز روشن را برای مدت طولانی بدون مصرف رها نکنید، رنگ شعله وسایل گازسوز باید آبی باشد، اگر رنگ شعله قرمز یا نارنجی شود، قطعا با کمبود اکسیژن و سوختن ناقص گاز مواجه هستید، هر یک از وسایل گازسوز باید شلنگ گاز مجزایی داشته باشد و در مسیر شلنگ انشعاباتی به سایر وسایل داده نشود.
مهندس احمدلو ابراز داشت: با افزایش توجه مردم به نکات ایمنی امیدواریم روز به روز شاهد حوادث کمتری باشیم.

نظر شما چیست
آخرین اخبار
در پی انجام خدمات گازرسانی به روستاهای شهرستان ایجرود؛ نماینده مردم شهرستان های ایجرود و ماهنشان در مجلس شورای اسلامی و فرماندار این شهرستان از خدمات گاز زنجان تقدیر کرد
با انجام فعالیت های گسترده گازرسانی و بهره مندی ۱۰۰ درصد جمعیت شهری و ۹۵ درصد جمعیت روستایی شهرستان ایجرود از نعمت گاز طبیعی؛ دکتر سید مرتضی خاتمی؛ از خدمات ارزشمند گاز زنجان در راستای افزایش رفاه اجت ...
1397/11/21
بیانیه 22 بهمن
کارکنان شرکت گاز استان زنجان با انتشار بیانیه‌ایی همگام با ملت شهید پرور و همیشه در صحنه ایران اسلامی در راهپیمایی ۲۲ بهمن حضور یافته و با آرمانهای امام راحل (ره) و شهیدان انقلاب تجدید پیمان می کنند.
1397/11/21
همزمان با هفتمین روز از دهه مبارک فجر؛ ۳۵ طرح گازرسانی روستایی در زنجان افتتاح ‌شد
روستای نکتوی شهرستان ایجرود در هفتمین روز از دهه مبارک فجر؛ میزبان استاندار، امام جمعه، فرماندار، مدیر عامل شرکت گاز و برخی مدیران اجرایی استان شد تا با افتتاح طرح گازرسانی در این روستا و افتتاح همزما ...
1397/11/17
با افتتاح طرح های گازرسانی در دهه فجر امسال؛ 540 روستای استان زنجان از نعمت گاز بهره مند هستند
مدیر عامل شرکت گاز استان زنجان با اعلام این خبر گفت: با افتتاح ۳۵ طرح گازرسانی روستایی در دهه فجر امسال؛ شمار روستاهای بهره مند استان به ۵۴۰ روستا رسید.
1397/11/16
همزمان با دهه مبارک فجر؛ ارائه دستاوردهای چهل ساله شرکت گاز استان زنجان در نمایشگاه «شکوه چهل سالگی»
همزمان با چهلمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی؛ گاز زنجان همگام با دستگاه‌های اجرایی، سازمان‌ها، نهادهای عمومی و انقلاب اسلامی استان؛ دستاوردهای چهل ساله خود را در معرض دید بازدیدکنندگان قرار داد.
1397/11/16
رئیس روابط عمومی شرکت گاز استان زنجان: توزیع بیش از 8 هزار اقلام فرهنگی در نمایشگاه شکوه چهل سالگی
گاز زنجان با توزیع اقلام فرهنگی متنوع در نمایشگاه شکوه چهل سالگی؛ گامی دیگر در اطلاع رسانی مصرف بهینه و ایمن گاز طبیعی بر می دارد.
1397/11/16
مدیر عامل شرکت گاز استان زنجان خطاب به اصحاب رسانه: اتصال21 شهر و 540 روستای استان به شبکه گاز کشور/ تا پایان برنامه ششم توسعه؛ برای دستیابی به بهره مندی 95 درصدی خانوار روستایی استان گام بر می داریم
به مناسبت چهلمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی ایران و در آستانه دهه مباکر فجر؛ مدیر عامل شرکت گاز استان زنجان در نشست خبری با اصحاب رسانه گفت: به برکت انقلاب اسلامی؛ ۱۰۰ درصد جمعیت شهری و ۶/۸۲ درصد جمع ...
1397/11/13
مدیر عامل گاز زنجان در جمع اصحاب رسانه استان اعلام کرد: کیمیای گاز؛ خانه های 329 هزار و 472 مشترک گاز زنجانی را گرم کرده است
مهندس احمدلو در نشست خبری با اصحاب رسانه به مناسبت چهلمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی با اعلام این خبر گفت: این شرکت در حال حاضر به ۳۰۶ هزار و ۱۱۳ مشترک خانگی، ۲۲ هزار و ۱۹۸ مشترک تجاری و یک هزار و ۱۶ ...
1397/11/08
s