چهار شنبه, 29 اسفند,1397

رئیس امور بازرسی و کنترل فنی شرکت ملی گاز ایران: گزارشها و اقدامات گاز استان زنجان در استقرار مدیریت خوردگی بسیار ارزشمند است؛ باید ارتباطاتمان را برای انتقال تجربه بیشتر کنیم

رئیس امور بازرسی و کنترل فنی شرکت ملی گاز ایران: گزارشها و اقدامات گاز استان زنجان در استقرار مدیریت خوردگی بسیار ارزشمند است؛ باید ارتباطاتمان را برای انتقال تجربه بیشتر کنیم

در پی بازدید اعضای کارگروه مدیریت خوردگی معاونت مهندسی، پژوهش و فناوری وزارت نفت از فعالیت ها و اقدامات شرکت گاز استان زنجان؛ مهندس زردویان از عملکرد موفق و قابل توجه این شرکت در زمینه استقرار مدیریت دارایی های فیزیکی و مدیریت خوردگی تقدیر کرد و گفت: هنر اصلی ما باید این باشد که تجربیّاتمان را تبدیل به استاندارد و دستورالعمل های اجرایی کنیم؛ خوشحالم که لیست استانداردهای تدوین شده با همکاری گاز استان زنجان، لیست بلند بالایی است.
به گزارش روابط عمومی شرکت گاز استان زنجان؛ رئیس بازرسی و کنترل فنی شرکت ملی گاز ایران در جلسه کمیته مدیریت خوردگی وزارت نفت که با حضور قائم مقام معاون مهندسی وزیر نفت و همکاران ایشان، نماینده شرکت ملی پتروشیمی، نماینده شرکت ملی پخش و پالایش، نماینده پژوهشگاه صنعت نفت و نمایندگان امور مهندسی ساختار به میزبانی گاز استان زنجان برگزار شد، گفت: در این نشست تخصصی، ضمن بررسی فعالیت های انجام شده از قبیل استقرار نظام دارایی‌های فیزیکی و مدیریت خوردگی گاز استان زنجان؛ به بررسی تجربیات و دستاوردهای ارزشمندی که منجر به یکپارچه سازی فعالیتهای تمام واحدهای مرتبط با مدیریت خوردگی و تدوین استاندارد در این شرکت گاز استانی شده است می پردازیم.
مهندس مسعود زردویان با اشاره به عملیاتی شدن طرح پژوهشی تدوین نظام بومی مدیریت خوردگی و پیاده‌سازی آن در شرکت ملی گاز ایران گفت: با توجه به ابلاغ سند راهبردی مدیریت خوردگی صنعت نفت از سوی وزیر نفت در سال 1393، شرکت ملی گاز به عنوان شرکت پایلوت در استقرار نظام جامع صیانت از دارایی ها و مدیریت خوردگی در سطح وزارت نفت معرفی و امور بازرسی و کنترل فنی شرکت ملی گاز ایران نیز بعنوان متولی برنامه‎ریزی و استقرار این طرح در سطح این شرکت تعیین و بر همین اساس طرح پیشنهادی درخصوص استقرار مدیریت خوردگی در شرکت ملی گاز ایران ارائه شد.
وی با بیان اینکه طرح پژوهشی شرکت ملی گاز ایران پس از طرح و بررسی در شورای هماهنگی و برنامه‌ریزی پژوهش و فناوری و همچنین شورای مدیران، در نهایت، در شورای سیاست‎گذاری و نظارت راهبردی پژوهش و فناوری وزارت نفت، بررسی و مورد تصویب قرار گرفت؛ اظهار داشت: در این خصوص، پژوهشگاه صنعت نفت به عنوان مجری انتخاب و پس از انجام اقدامات لازم، نهایتاً در جلسه هیأت ‌مدیره شرکت مطرح، تصویب و فاز اجرایی آن از دی ماه 1396 شروع شده است.
رئیس امور بازرسی و کنترل فنی شرکت ملی گاز ایران با اشاره به محتویات این طرح، گفت: در این طرح، استقرار سیستم مدیریت خوردگی در پایلوت‌های؛ شرکت پالایش گاز بیدبلند و پالایشگاه دوم مجتمع گاز پارس جنوبی، منطقه 8 عملیات انتقال گاز و پروژه خط 24 اینچ انتقال گاز جاجرم- گرمه و پروژه خط 36 اینچ گاز کوهدشت – خرم آباد شرکت مهندسی و توسعه گاز ایران مدنظر است.
به گفته مهندس زردویان، در این پروژه از شرکتهای پیشرو در استقرار مدیریت خوردگی از شرکت‌های گاز استانی نیز، مورد ارزیابی می گیرند که گاز استان زنجان جزو نمونه های موفق؛ مطرح است.
وی با تاکید بر ایمن‌سازی تاسیسات در حال بهره برداری و بازرسی دقیق از پروژه‌های در دست اجرا ابراز داشت: نیاز به استانداردهایی متناسب با کارخودمان داریم که باید تلاش کنیم همسو با ابلاغیه نهاد ریاست جمهوری و شورای عالی استاندارد ایران، شرکت ملی گاز، با رسیدن به تحلیل درست در کارها، به تدوین استانداردهای لازم برسیم.
در ابتدای این مراسم نیز مدیر عامل شرکت گاز استان زنجان حضور مسئولان ارشد وزارت نفت و شرکت ملی گاز ایران را به شهر زنجان که به میزبان مهربان شهرت یافته است را فرصتی مغتنم شمرد و ابراز داشت: برگزاری مستمر و هدفمند این نوع جلسات با حضور مسولان ستادی و کارشناسان با تجربه و متعهد شرکت های گاز استانی و بهره بردن از تجربیات همدیگر در سایه مشورت و تبادل اطلاعات، بسیار مهم و پر ثمر بوده است که ارزشمند ترین نتیجه آن تدوین دستورالعمل های جامع و ارزشمندی بوده است که پس از 4 سال تلاش مستمر در سطح شرکت ملی گاز و مدیریت گازرسانی مطرح و مورد توجه قرار گرفته است.
مهندس موسی احمدلو صیانت از دارایی های فیزیکی و تاسیسات گازرسانی، به عنوان سرمایه های این کشور و ایجاد گازرسانی پایدار و کاهش هزینه های تعمیرات و نگهداری خطوط لوله و تاسیسات را به عنوان هدف نهایی، امری مهم و حیاتی عنوان کرد و ابراز داشت: نتایجی که از برگزاری این نشست ها بدست می آید؛ مربوط به ایستگاهها و خطوط لوله ی مدفون است اما در نحوه اجرا نیز باید این امر مهم مد نظر قرار گیرد که چگونه خطوط لوله ای اجرا کنیم که در آینده هزینه نگهداری کمتری را پرداخت نماییم.
وی تصریح داشت: مدیریت خوردگی در سطحی فراتر و جامع تر از مهندسی خوردگی و حفاظت کاتدی به عنوان موثرترین روش مدیریتی به منظور کاهش هزینه های شرکت شناخته شده است و با یکپارچه سازی فرایندهای سازمانی که حاصل تلاش و زحمات همه ارکان سازمانی در شرکت گاز استان است؛ هم اکنون شاهد دستاوردهای قابل توجهی پس از استقرار مدیریت خوردگی در این شرکت هستیم.
در ادامه مهندس طراح و اجرای طرح های برق و حفاظت از زنگ شرکت گاز استان زنجان و دبیر کمیته برق و حفاظت کاتدی مدیریت گازرسانی نیز به ارائه گزارشی از نحوه استقرار نظام مدیریت خوردگی پرداخت و گفت: با ابلاغ اسناد مدیریت خوردگی توسط وزیر نفت در سال 1393، شرکت گاز استان زنجان پس از تشکیل کمیته مدیریت خوردگی و چهار سال فعالیت مستمر در این زمینه و البته به صورت خودجوش و بدون استفاده از مشاور و هزینه کرد؛ برای نخستین بار در سطح مدیریت گازرسانی، اقدام به اجرای کامل مدیریت خوردگی در این شرکت کرده است.
مهندس بهزاد آهنگری با بیان اینکه برپایی این نشست ها که 4 سال به طور مستمر پس از تاسیس کمیته مدیریت خوردگی برگزار شده است بسیار مهم و مثمر ثمر بوده است؛ تصریح داشت: با پیگیری های مستمر؛ برگزاری60 جلسه پیوسته با خروجی مناسب و هدفمند در شرکت گاز استان زنجان صورت گرفته است و تاکنون موفق به انتقال تجربه در قالب مشارکت در تدوین بیش از 20 استاندارد و دستورالعمل تخصصی در مدیریت گازرسانی و نیز ارائه تجربیات به 15 شرکت گاز استانی در راستای ایجاد یکپارچگی و استقرار مدیریت خوردگی شده ایم و گردهمایی مسولان و کارشناسان از واحدهای مختلف ستادی و استانی با موضوع مدیریت خوردگی را نیز دستاوردی مهم در راستای یکپارچگی و ایجاد وحدت رویه در روند استقرار مدیریت خوردگی می دانیم.
گفتنی است؛ در ادامه این مراسم اقدامات انجام شده در راستای استقرار مدیریت خوردگی توسط همکاران شرکت گاز استان زنجان از جمله مهندس بهزاد آهنگری، دبیر کمیته مدیریت خوردگی، گزارش استقرار سیستم PM و شاخص های مربوط به مدیریت خوردگی توسط آقای محمدرضا باژرنگ دبیر کمیته نت، استقرار سیستم GIS و شاخص های مربوط به مدیریت خوردگی توسط مهندس یوسف عبدی مهندس ارشد GIS، استقرار سیستم های مدیریت استراتژیک، تعالی و IMS توسط آقای پارسا محمدی نماینده امور مدیریت و برنامه ریزی، و گزارش استقرار سیستم مالی ABC و شاخص های مالی مدیریت خوردگی توسط آقای مهدی حسنلویی، کارشناس امور مالی ارائه گردید. 

نظر شما چیست
آخرین اخبار
پیام تبریک مدیر عامل شرکت گاز استان زنجان به مناسبت فرارسیدن نوروز 98
مهندس موسی احمدلو در پیامی؛ فرارسیدن عید نوروز ۱۳۹۸ را به همه خدمتگذاران خدوم نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران بلاخص کارکنان تلاشگر و خدوم گاز زنجان و خانواده محترم ایشان تبریک گفت.
1397/12/27
تعیین تکلیف بیش از3 هزار فعالیت عمرانی بقاع متبرکه در استان زنجان
پس از پیروزی انقلاب اسلامی ، تشکیلات و اختیارات سازمان اوقاف مورد تجدید نظر قرار گرفت و در سال 1363 به تصویب مجلس شورای اسلامی رسید. بر اساس آن قانون سازمان اوقاف از نخست وزیری منتزع و با عنوان سازمان ...
1397/12/26
توسعه بهداشت و سلامت استان زنجان در ایستگاه چهلم
انقلاب اسلامی ایران در چهلمین گام خود به رشد و باالندگی بالایی در حوزه بهداشت و سلامت رسیده و استان زنجان نیز در این راستا به عنوان یکی از استان های موفق در شاخص های بهداشتی و درمانی کشورمحسوب می شود.
1397/12/26
بالندگی محیط زیست استان زنجان در چهلمین سال انقلاب اسلامی
در اسفند ماه سال ۱۳۵۰ سازمان شکاربانی و نظارت بر صید به"سازمان حفاظت محیط زیست" تغییر نام داد و تشکیلات وسیع‌تری پیدا نمود در این مدت استان زنجان با عنوان سرشکاربانی فعالیت می نمود که در سال ۱۳۵۲ به ا ...
1397/12/26
پوشش 59 درصدی بیمه سلامت در استان زنجان
در آبان ماه سال ۱۳۷۳ مجلس شورای اسلامی قانون بیمه‌ همگانی را تصویب کرد و متعاقب آن سازمان بیمه خدمات درمانی تشکیل و بنا برصراحت قانون و آئین نامه های هیئت دولت تشکیل و از اول مهرماه ۱۳۷۴ اجرای قانون ...
1397/12/25
تمدید گواهینامه سیستم های مدیریتی؛ با برنامه ریزی های موثر و بروز رسانی روش های اجرایی؛ در شرکت گاز زنجان
مدیر عامل شرکت گاز استان زنجان از تمدید گواهینامه سیستم های مدیریتی در این شرکت خبر داد. به گزارش روابط عمومی شرکت گاز استان زنجان؛ موسی احمدلو گفت: با ارتقای سطح کیفی و کمی خدمات و تحقق برنامه های اس ...
1397/12/22
بیش از 14 هزار مستمری بگیر تحت پوشش بهزیستی استان زنجان
سازمان بهزیستی کشور به موجب لایحه قانونی مورخ ۲۴/۴/۱۳۵۹ و در جهت تحقق مفاد اصول سوم، بیست‌ویکم و بیست‌ونهم قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران، از ادغام ۱۶ سازمان، نهاد، موسسه و انجمن تشکیل شد درتیرماهسال ...
1397/12/22
40 سال تلاش برای افزایش مهارت های فنی و حرفه ای در استان زنجان
بعد از پیروزی انقلاب اسلامی ایران توجه به تربیت نیروی انسانی ماهر مورد توجه بوده و در دهه های مختلف با توسعه تجهیزات و نعریف برنامه های مختلف تلاش شده افراد ماهر در رشته های مورد نیاز کشور تربیت شوند.
1397/12/21
s